نقد و بررسی مراسم روز اوز در سرای زرنگار

ساخت وبلاگ
چکیده :   ... با عنوان : نقد و بررسی مراسم روز اوز در سرای زرنگار بخوانید :

 

نقد و بررسی مراسم روز اوز در سرای زرنگار

۲۲ فروردین ساعت ۲۰:۳۰ جلسه ای در خصوص بررسی و ارزیابی مراسم روز اوز در سرای زرنگار (خانه فرهنگ اوز) با حضور فروغ هاشمی ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اوز ، فریبا صالحی رئیس شورای شهر  و دکتر مهران عسکری نائب رئیس شورای اسلامی شهر اوز ، سید مرتضی هاشمی مسئول خانه فرهنگ اوز، دبیران انجمن های خانه فرهنگ اوز ، فرهاد ابراهیم پور نویسنده و شاعر اوزی،  ابراهیم احمدی مدیر مسول نشریه پیام اوز و مدیر وبسایت اوز امروز ، مرتضی اسماعیلی از مربوطی کهنه ، و برخی از فعالین اجتماعی  و هنرمندان شهر اوز برگزار شد.
ابتدا خانم‌حسینی از طرف اداره فرهنگ‌و ارشاد اسلامی اوز  توضیحاتی در خصوص فعالیتهای انجمنها و گزارش عملکرد دبیران انجمن ها به این اداره ارائه نمودند.


در ادامه جلسه شهرام‌حسین‌نیا از انجمن نمایش اوز نکاتی در خصوص روز اوز یادآور شد.
وی خلاصه ای از برگزاری مراسم روز اوز در چندسال متمادی بیان‌نمود و در ادامه به کسانی که در این‌کار فعال بودند خدا قوت گفت  و سپس نکاتی  را با در نظر گرفتن انتقادات جهت بهتر اجرا شدن این مراسم در سالهای آتی بیان نمود :
غرفه ها  از لحاظ چینش  مناسب نبود اگر چه نسبت به سالهای قبل وضعیت غرفه ها بهتر بود.مثلا غرفه های غذایی جای آن مناسب نبود .پیشنهاد می شود که غرفه های هنری متمرکز باشند در حالی که امسال اینجوری نبود.

برنامه روز آخر، مجری برنامه اگر اوزی بود و با زبان اوزی صحبت می کرد بهتر بود.

در برنامه های که اجرا می شود آیا برنامه ها قبل از اجرا به آن توجه  و بازبینی  می شود؟مثلا  برخی آهنگ ها با برنامه تناسب نداشت و برخی ازاشعار نیز مناسب این برنامه نبود.چون از شهرها و روستاهای مختلف جهت تماشای این برنامه حضور دارند باید برنامه ها قبل از اجرا بازبینی بهتری شود ولی برنامه بازیهای محلی عالی بود.

 

 نازنین حبیبی نیز در ادامه گفت : چند نمایشگاه  حرفه ای و تخصصی نقاشی و طراحی داشتیم که گفته بودند چرا این‌نمایشگاهها در روز اوز برگزار نشده بود که باید جواب بدهیم که سنخیتی موضوع نمایشگاه با روز اوز نداشت و به همین دلیل در مراسم روز اوز این‌نمایشگاه را شرکت ندادیم.

میرهاشم ریاحی :  از انجمن ادبی گله مند شده بودند  که باید بگویم بنده با بهرام رفیعی از مجری برنامه خواهش کردیم ۳ دقیقه به ما وقت بدهند ولی متاسفانه به ما وقت ندادند .
در خصوص موسیقی برنامه  در یکی از  اجراها برخورد مناسبی نشد و زمان اجرا  از طرف مجری چندبار تذکر داده بودند که برنامه زود تمام کند که این سبب شده بود کیفیت اجرا پایین بیاید .

 

ابراهیم احمدی نیز در ادامه  نکاتی متذکر شدند : روز اوز شعارش روز توانمندی و انسجام بخش اوز است و باید برنامه ها منظم باشد و به روستاهای بخش توجه بیشتر میشد که نشده بود.غرفه ها نسبت به سالهای قبل بهتر بود.برنامه ریزی نشست تخصصی کار خوبی بود از طرف شورا که انجام شد.برنامه های تکراری در مراسم روز اوز  زیاد بود .باید  توجه بیشتر به اعضای شورای اسلامی اوز در این روز می شد.فیشور باید به آن وقت داده می شد حداقل ۲ دقیقه که معرفی می شد با توجه به اینکه به عنوان روستای دوستدار کودک در کشور مطرح شده بود.جشنواره روستاها با مسئولیت  بهرام رفیعی خیلی خوب بود.

 

فروغ هاشمی ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اوز : وی ابتدا طی سخنانی کوتاه  فلسفه نامگذاری روز اوز بیان نمودند.فروغ هاشمی گفت : به پیشنهاد دکتر مریدی از طرف بنیاد لارشناسی جرقه این رویداد زده شد که موزه مردم شناسی در این روز  افتتاح شد .روز ۷ فروردین روز تجلیل از هنرمندان بوده است . سال قبل روز هفتم روز معرفی هنرمندان موسیقی بخش اوز بود .ای کاش روز هشتم به روستاها توجه بیشتری میشد که جشنواره بازیها  در این‌خصوص خوب بود. توانمندی بخش اوز باید نشان داده میشد با در نظر گرفتن احیای زبان مادری و …
وی گفت :” برای روز بخش اوز دبیرخانه بزنیم در سالهای آینده” که برنامه ریزی برای این‌مراسم‌انسجام بهتری داشته باشد.وی گفت انتظار داشتم به روستاهای بخش هم توجه بیشتر می شد مخصوصا روستای فیشور  که از بین ۱۳۰۰ روستای کشور به عنوان رتبه اول روستای دوستدار کتاب شناخته شده است.
فرهاد  ابراهیم‌پور نیز در ادامه گفت :  دوستانی که اهل قلم هستند خواهش می کنم نسبت به این‌مسله وقت  بگذارند و مطلب بنویسند.

 

پس از  اینکه نکاتی  در خصوص برگزاری مراسم روز اوز  بیان شد ؛ فریبا صالحی  رئیس شورای اسلامی شهر اوز  به نظرات مطرح شده پاسخ داد: در خصوص چینش غرفه ها باید گفت همه چیز منظم برگزار شد و بهترین غرفه ها در اختیار غرفه های فرهنگی و هنری قرار داده شد ؛ غرفه های هنری رایگان در اختیار غرفه داران قرار داده شده است و برای غرفه ها منظم مکان مناسب در نظر گرفته بودیم مثلا  غرفه های فرهنگی در یک جا بودو غرفه های اقتصادی هم در فضای مناسب دیگر و متمرکز بود.برای  کاهش ازدحام بین هر ۶ غرفه فاصله انداخته بودیم.
در خصوص نظم غرفه ها با هدف جای آنها مشخص شده بود اما در کمال ناباوری برخی  غرفه ها لحظه آخر انصراف دادند.که غرفه های رزرو شده جایگزین کردیم.
در خصوص روستاها از طرق  مختلف اطلاع رسانی کردیم و حضوری اطلاع رسانی شده بود و حتی بنرها از طرف روستاها که ارسال شده بود در نمایشگاه به معرض دید عموم قرار داده شده بود  و ارتباط خوبی با روستاها داشتیم. المپیاد بازیهای محلی برای توجه بیشتر به روستاها برگزار شده بود و برای روستاها غرفه ها رایگان  در نظر گرفته شده بود. در خصوص  یکی از شاعران اوزی که اعلان آمادگی کرده بودند ولی هیچ اطلاعی ازشون نداشتیم تا دقیقه ۹۰ وی  آمدند. شورا معتقد بود که باید زودتر انجمن ادبی اعلان آمادگی برای شعر خوانی در این برنامه می کرد.من پیش بینی کرده بودم که لحظات آخر مسائلی پیش بیاید که
همانطور شد و مجری لحظه آخر انصراف داده بود که مجبور شدیم جایگزین کردیم.در این برنامه ، مسابقه ای جهت توجه به گویش اوزی در نظر گرفته شده بود ولی بخاطر تداخل و ازیاد برنامه ها حذف شد.از انجمن های خانه فرهنگ‌خواسته شده بود که هر انجمنی برنامه بخواهد اجرا کند به کمیسیون فرهنگی مراجعه کند.
من نمی دانم چرا شورا که یک نهاد اجرایی نیست باید این روز را برگزار کند و متحمل هزینه شود؟!  .شورا و شهرداری  که ۴ میلیارد بدهکاری دارد چطور این هزینه ها تامین نماید ؟!
برنامه موسیقی  با انجمن موسیقی هماهنگ‌شده بود.
برنامه ها از قبل زمانبندی شده بود ولی متاسفانه کسانی که میرفتن اجرا کنند برخی به این موارد توجه نمی کردند که مجری مجبور به تذکر می شد.
ما کمیسیون های مختلف شورا از اعضای شورا دعوت کردیم که برخی اعضای  کمیسیونها تمایلی نشان ندادند در زمان برنامه ریزی همکاری در این برنامه داشته باشند.
فرهاد ابراهیم پور در ماسخ خانم صالحی گفت : همه صحبت‌های  شما متین.  بنده معتقدم کار شده و زحمت کشیدین ولی نواقصی بوده است  و باید این نقدها را پذیرفت.
احمد  هرمی دبیر انجمن موسیقی خانه فرهنگ اوز نیز در ادامه گفت : در خصوص هزینه ها که از طرف شورای شهر گفته شده به هنرمندان موسیقی که در این‌مراسم همکاری داشتند باید گفت  هیچ پولی به اعضای موسیقی پرداخت نشده بود .بنده اسامی کسانی که در موسیقی همکاری داشتند  خواهش کردم که تقدیر شود ولی برخورد خوبی نشد و منصرف شدم .خانم صالحی جواب دادند که برنامه تقدیر در این جشن منتفی بوده است و قرار بر تجلیل از هیچ کس نبوده است‌
شهرام‌حسین نیا : خط زدن رئیس اداره ارشاد در برنامه ها درست نیست و همه مجوزها باید از طریق ارشاد باشد .
فروغ هاشمی: در برنامه ها هیچ هم‌فکری با بنده در بازبینی برنامه ها و اجرا و …نشده است.ما برای مجری گری افراد توانمندی در انجمن های خانه فرهنگ داشتیم که اصلا تقاضای همکاری نشده است.در حالی که بنده اعلام آمادگی کرده بودم هر کمکی از دستم بر بیاید همکاری کنم.
مهرداد پیشداد: من چندین ساله که در برنامه ها همکاری می کنم ولی احساس می کنم افتخاری برای این شهر محسوب نمی شوم و چرا باید اینطور باشد ؟
سید مرتضی هاشمی: از الان هر برنامه ای هنری که قرار استدر بخش اوز  برگزار شود مسولیت با اداره فرهنگ و رشاد اسلامی و خانه فرهنگ است و باید با ما هماهنگ‌شود.در خصوص روز اوز باید نقدها سازنده باشد.
دکترمهران  عسکری نائب رئیس شورای اسلامی شهر اوز :بنده  تقاضا کردم که در کمیسیون فرهنگی شورا از مسولین و کسانی که در سالهای قبل تجربه دارند از آنها استفاده شود.که کمیسیون فرهنگی سعی کرد به روال گذشته برنامه اجرا کند.خانم هاشمی به عنوان مهره ای فعال که با طیف گسترده ای از جمعیت در ارتباط است می توانست در این برنامه کمک زیادی کند .در خصوص فیشور هم بنده در کمیسیون پیشنهاد کردم که از فیشور تقدیر شود و لوح هم آماده کردیم اما دوستان گفتند که بخاطر گله مندی قشری از این کار خودداری شود ولی متاسفانه با تناقض روبرو شدیم زیرا موقع مراسم از برخی  تقدیر و تشکر می شد .گفتگوی شخصی در مباحث پذیرفته نیست و برای بهبود کار باید نقدپذیر بود .تا جایی که بتوانم بنده آماده هر گونه همکاری هستم.

در پایان رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اوز  از دکتر عسکری و حاضرین جهت شرکت در این جلسه تشکر نمود .

Face

...
نویسنده : جمشید رضایی بازدید : 4 تاريخ : يکشنبه 26 فروردين 1397 ساعت: 11:46