روز جهانی کاریکاتور . ١٨ فروردین ماه

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

 

 


روز جهانی کاریکاتور . ١٨ فروردین ماه

ارسال شده توسط : اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اوزدر تاریخ: فروردین ۱۹, ۱۳۹۷در: اخباربدون نظر

 چاپ ایمیل

کاریکاتور نیز مانند موسیقی، شعر و نقاشی وسیله ای است برای انتقال پیام. اما تفاوت کاریکاتور با دیگر ابزار انتقال پیام در این است که کاریکاتورها به طور معمول حاوی پیام های جدی در غالب طنز هستند و کاریکاتوریست ها معمولا از کاریکاتور برای نشان دادن اعتراض خود بر یک مساله استفاده می کنند. ۷ آوریل (۱۸ فروردین) روزجهانی کاریکاتور است و همه ساله این روز در اغلب کشورها گرامی داشته می شود.
جادارد در این روز یادی کنیم از هنرمند عزیز شهرمان محمد رفیع ضیایی که یکی از هنرمندان به نام این عرصه بودند و آثاری ماندگار از خود به جا گذاشتند..محمدرفیع ضیایی کارتونیست و پژوهشگر در زمینه کاریکاتور،

 

درسال ۱۳۲۷ در شهر استان فارس به دنیا آمد.
فعالیت او در عرصه‌های کاریکاتور به قبل از انقلاب باز می‌گشت اما از نخستین کاریکاتورهایی که از بعد از انقلاب در ایران چاپ شده‌اند تا چاپ صدها مقاله تخصصی درباره کاریکاتور در ایران و جهان کارهای بسیاری از او منتشر شد.
از جهاتی او را باید یکی از پرکارترین کارتونیست‌ها در حوزه تئوری کارتون و کاریکاتور، به شمار آورد.

ضیایی بیش از ۳۰ سال فعالیت مستمر مطبوعاتی داشت ، فعالیت‌های او به ترتیب شامل موارد زیر می‌شد: مجله هزارقصه، کارتون برای کودکان، عضو هیئت تحریریه مجله فکاهی و طنز فکاهیون، عضو هیئت تحریریه و معاون سردبیر در مجله فکاهی و طنز خورجین، عضو هیئت تحریریه در نشریات مؤسسه گل آقا در هفته نامه، ماهنامه، سالنامه گل آقا و کتاب کاریکاتور.

همکاری مستمر با مجله کیهان کاریکاتور و مجله پیلبان، چاپ صدها مقاله تخصصی درباره کاریکاتور در ایران و جهان، چاپ بیش از ۲۵ کتاب برای کودکان و نوجوانان، چاپ چندین هزار کاریکاتور، طرح و کاریکاتور تزیینی در نشریات، مصور کردن چندین کتاب از طنزپردازان و فکاهی سرایان ایران، عضویت در شورای برنامه‌ریزی و هیئت انتخاب آثار کاریکاتور دوسالانه بین‌المللی تهران در چندین دوره، مسوول همایش بین‌المللی کاریکاتور تهران در دوره دوسالانه چهارم و پنجم، عضو هیئت داوران تخصصی انتخاب آثار طنزپردازان نوشتاری و تصویری برای انتخاب بهترین‌های مطبوعاتی در چندین دوره نیز از دیگر فعالیت‌ها و سمت‌های او بود.

عضو هیئت داوران مسابقه بین‌المللی کاریکاتور «گفت وگوی تمدن‌ها» مؤسسه گل آقا در سال ۱۳۷۹، عضو هیئت داوران مسابقه بین‌المللی کاریکاتور «راه و سفر» مؤسسه گل آقا، دبیر نخستین مسابقه کاریکاتور دریایی کشور، عضو هیئت داوران مسابقه اینترنتی «فلسطینی خانه ندارد» سال ۱۳۸۳، دریافت جایزه ویژه سی ویکمین مسابقه اسکوپیه سال ۱۹۹۹، دریافت مدال برنز و دیپلم افتخار – جایزه شهر تولینتیو سال ۲۰۰۳، دریافت جایزه دوم شانزدهمین مسابقه اولنس بلژیک سال ۲۰۰۴و بسیاری نشان‌هاو فعالیت‌های داخلی و بین‌المللی دیگر.
از ایشان کتابهای زیادی به یادگار مانده است که آخرین کتابی که در اوز از این هنرمند زنده یادبه همت همسرشان نسرین انصاف پور در دانشگاه پیام نور رونمایی گردید کتاب گویش مردم اوز بود.
محمدرفیع ضیایی سحرگاه روز سوم تیرماه ۱۳۹۵ در سن ۶۸ سالگی بر اثر ایست قلبی دار فانی را وداع گفت.
باتبریک این روز به همه هنرمندان کاریکاتوریست و کارتونیست..
در این روز نام و یاد مرحوم ضیایی را گرامی می داریم روحش شاد و یادش گرامی باد.
(روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اوز)

...
نویسنده : جمشید رضایی بازدید : 4 تاريخ : چهارشنبه 22 فروردين 1397 ساعت: 23:58

close
تبلیغات در اینترنت