مصاحبه با فروغ هاشمی در باره پایتختی کتاب ایران ومقام اوز و روستای فیشور

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

 

 

کتاب ایران

خانم هاشمی عزیزان زیادی در شهر اوز و بخش اوز دوسال تمام تلاش کردند و خیلی ها بخصوص همشهریان و اهالی منطقه انتظار داشتند در موضوع پایتختی کتاب ایران  شهراوز اول بشه . چرا نشد؟ آیا دلایل مشخصی دارد یا مواردی بوده که ما به آن توجه نداشتیم ؟

سلام خدمت شما و همشهريان عزيز و اميدوارم كه موفق باشيد.در مورد پايتختي كتاب بايد عرض كنم كه اوز خيلي خوب كار كرده بود و حتي داوران و دوستان وزارت هم اين ادعا رو تاييد كردن ولي اينكه چرا اول نشديم قبل از هرچيز عرض كنم كه سال قبل واقعا خيلي خوب كار انجام شده بود و با مقامي كه كسب شد امسال واقعا در تمام زمينه ها كار بهتر و قوي تر دنبال شد و كار گروه پايتخت كتاب تلاش شبانه روزي انجام داد كه طرح ها و مستندات بدون كوچكترين نقصي ارسال گردد،خوب شهرهايي هم بودند مثل كاشان و ديگر شهرها كه چندين دوره شركت كرده بودند و نتوانسته بودند به رقابت پاياني برسند و ما در سال اول و تجربه اول خوب ظاهر شديم،اول شدن نظر داورهاست و اينكه امسال خيلي بهتر از سال قبل همه كار كرده بودند،ما امسال همزمان با بحث پايتخت كتاب در اوز در فيشور هم كار كرديم و سعي كرديم روستاهاي فعال ما هم ديده شوند و خدا رو شكر در اين زمينه حضور و همراهي كارگروه اوز آقايان ابراهيم احمدي،محسن مهرآوران و مهران عسكري و مسئول طرح خانم فاطمه گل حقيقت و دهياري و شوراي فيشور و مردم خوب فيشور واقعا مشهود بود و فيشور توانست عنوان روستاي دوستدار كتاب را كسب كند،وقتي صحبت از اين به ميان آمد كه چرا ما اول نشديم من دوست دارم جواب را اينگونه پاسخ دهم كه ما يعني فيشور و ساير جاهايي كه همگام با هم كار شد و خدا را شكر توانست در ايران حرف براي گفتن داشته باشد.

بعنوان مسئول اداره فرهنگ و ارشاد اوز و یک همشهری دلسوز و کسی که از ابتدا در جریان این تحولات در موضوع پایتختی کتاب بوده اید  مسئولین استان و شخص وزیر چه نظری راجع به فعالیت های اوزیها در این زمینه داشتند؟ 

نظر بسيار بسيار مثبت وزير محترم فرهنگ و ارشاد و معاونين و مديران استاني بر اين هست كه فعاليت هاي اوز بر هيچ كس پوشيده نيست و الان اگر در سراسر ايران و بين شهرهاي شركت كننده هم آماري بگيريد به جرات مي گوييم همه آنها بر اين باور هستند كه اوز هميشه يك گام جلوتر است و در جلسه اي كه با دكتر مهران عسكري با حضور وزير و ٢٠ شهر منتخب برگزار شد ايشان هم مشاهده كردند كه چقدر نگاهها به سمت اين شهر كوچك بود و همه اوز را مي شناختند.
و اينكه گاهي سياست داوري هم بر اين هست كه شهرهاي ديگر هم كه فعاليت هاي خيلي خوبي دارند ديده شوند، در جام باشگاههاي كودك و نوجوان باشگاه پروانه ها از اوز برگزيده كشوري شد و اكنون هم روستاي خوب ما فيشور عنوان كسب كرد و در شوراي هماهنگي كشوري اوز باز حائز مقام شد كه اوز نماينده دارد و برنامه ها ادامه دارد،

خانم هاشمی شما و همشهریان نیک میدانند که تلاش دبیر پایتخت کتاب در اوز اقای ابراهیم احمدی و نیز اقای مهراوران و دیگر دوستان ونیز کتاب خانه های عمومی اوز .بانو اوزو خضری ودوستدار کودک و موسسات اموزشی و نهادها بسیار تلاش کردند تا شهر اوز بیش از پیش در امر کتابخوانی موفق باشد . حالا اول نشدیم . به نظر شما  آیا اول شدن مهمتر از همیشه موفق بودن است . ؟ از این ببعد برنامه دوستدارن کتاب و ترویج کتابخوانی در شهر و بخش اوز  چیست .؟ دلسرد باشیم یا با جدیت ادامه بدهیم ؟

كتاب با مردم اوز عجين شده و برنامه ها محدود به اوز نيست و حتما دوستان مرتب دنبال مي كنند و از پارسال كه شهر خلاق در زمينه ترويج كتابخواني شد فعاليت ها جان و حيات تازه اي گرفت..
چرا دلسرد شويم ما مزدمان را گرفتيم با حضور فرزتدانمان در باشگاه هاي كتابخواني در تمام رده هاي سني،با هسته هاي مطالعاتي،با مادران و پدران پاي كار و با توجه و نگاه هاي مثبت به طرف مطالعه و كتابخواني،اكنون از هر اوزي بپرسيد مي گويد اوز در زمينه كتاب حرف براي گفتن دارد و جان گرفته است،در برنامه هايي كه اجرا مي شود هم مي توان تاثير گذاري كتاب را ديد.

اگر باز هم مي خواهيم شركت كنيم بايد منيت ها را كنار بگذاريم و با همدلي رشدي رو به جلو داشته باشيم و البته در اين مسير بايد حضور پر رنگتر مسئولين را هم شاهد باشيم و برنامه ها جديد و خلاقانه باشد و مديران شهري و خيرين كمك كنند چهره شهر نيز به سمت و سوي كتاب سوق داده شود و يك شهري كه عنوان پايتختي كتاب مي گيرد بايد از المان هاي شهري تا برنامه ها و فعاليت ها و...گرفته رنگ كتاب و ترويج كتابخواني به خود بگيرد..

چرا دلسرد شويم مگر كار و برنامه بايد محدود به كسب عنوان باشد؟

اگر با ديد مثبت به قضيه نگاه كنيم مي بينيم كه واقعا كتاب تاثير گذار در زندگي اوزيها بوده و هست.چند روز پيش جشنواره شاهنامه خواني بود كه اين بار از پيش دبستاني شروع كرديم و انقدر زيبا اجرا كردند كه واقعا لذت برديم از اينكه اينچنين فرزنداني داريم و اينكه با اين كارها خانواده ها هم بيشتر دارند پاي كار مي آيند و علاقه نشان مي دهند.

حضور بسيار خوب كتابخانه ها و كتابداران تاثير گذار در اوز و اجراي برنامه ها و ايده هاي نو و جذاب هم كمك شاياني به اين قضيه كرده است و مي كند.

ما ادامه مي دهيم نه تنها براي كسب عنوان شايد به عنوان عضوي كوچك از اين شهر بتوانيم تاثيري در اين زمينه داشته باشيم..

و من خواهش مي كنم از همه عزيزاني كه ديار و زادگاه و شهرشان برايشان اهميت دارد پاي كار باشند و نياز سنجي كنند تا دلگرمي ها بيشتر شود و برنامه ها با جديت دنبال شود،مي شود كار كرد اما نيازها هم بايد برطرف شود ،
وقتي افتخار نصيب شهر مي شود همه خوشحال هستند و در مورد قضيه مي گويند،بالاخره شهر شان است و برايشان جايگاه ويژه اي دارد اما آيا از خود مي پرسند سهم من در اين شهر چقدر بوده و چه خدمتي در اين شهر كرده ام و من چه نقشي داشته ام؟
اگر ما با خودمان رو راست باشيم و اولويت ها را تعيين كنيم و دنبال كنيم،نه اينكه همه چيز در حد ايده بماند و پاي كار هم باشيم قطعا موفق تر مي توانيم عمل كنيم

اینبار در جشنواره اتفاق خوبی افتاد در باره برگزیده شدن و راه یافتن فیشور از بخش اوز بود. ضمن خرسندی دوست داریم در این باره بیشتر برایمان توضیح دهید. به نظر شما چه عاملی کمک کرد تا روستا ی فیشور این گام بلند را بردارد و فکر نمی کنید روستاهای دیگر بخش مان باید بیشتر به این امر توجه نمایند

عاملي كه به فيشور كمك كرد همراهي و حضور بيشتر مسئولين و مردم و انجمن هاي فرهنگي و فعاليت هاي بسيار خوب در تمام زمينه ها بود ،در جام باشگاههاي كتاب عملكرد بسيار خوبي داشت و براي اختتاميه هم نويسندگان مطرح كشوري آمدند و فعاليت ها را ديدند،
مدير كل مطالعات فرهنگي وزارت فرهنگ به اوز و فيشور آمدند و برنامه ها را از نزديك مشاهده كردند و پيشنهادات و راهكارها هم ارائه گرديد كه دنبال شد و كمك كرد به برگزيده شدن فيشور.
يك حركت زيبايي كه دوستان وزارت و داوران انجام دادند ايجاد شبكه هاي مجازي ترويج كتاب و دوستدار كتاب بود كه عوامل همراه و مسئولين شركت كننده در اين طرح در سراسر ايران مي توانند فعاليت ها را ارسال كنند و بقيه هم اطلاع از اجراي برنامه ها داشته باشند كه فيشور در اين مورد هم خوب عمل كرد وروزانه خبري از فيشور در زمينه ترويج كتاب خواني داشتيم،و باز هم عرض كنم چهره فيشور با اين برنامه عوض شد و كودك و نوجوان و جوان و پير پاي كار آمدند و توانستند برنامه هاي خوب و مهمتر از همه تاثير گذار داشته باشند،اكنون فرزندان فيشور در خوانش گروهي،نقد و بررسي كتاب و معرفي كتاب و بحث هاي شاهنامه خواني،گلستان خواني،مولوي و حافظ خواني و آشنايي با ادبيات كهن بسيار خوب ظاهر مي شوند و اين خوشحالي مارا دوچندان مي كند

در پایان خانم هاشمی از شما و تلاش بی وقفه اتان برای توسعه فرهنگ و هنر در شهرمان تشکر میکنیم وبرایتان ارزوی موفقیت داریم .

با تشکر از شما برای این مصاحبه و اطلاع رسانی به همشهریان و اهالی بخش اوز و منطقه لارستان

.

...
نویسنده : جمشید رضایی بازدید : 21 تاريخ : يکشنبه 13 اسفند 1396 ساعت: 17:47

close
تبلیغات در اینترنت