موج دوم باران‌های اسفند در راه است

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

موج دوم باران‌های اسفند در راه است

هفت‌برکه (گریشنا): بعد از بارش‌های خوب شش اسفندماه، در ادامه هفته، روزهای سه‌شنبه تا پنجشنبه امکان بارش‌های پراکنده وجود دارد. همچنین تا پایان سال و در نوروز هم باران خواهیم داشت.

 

محمود آذرآیین، کارشناس ارشد هواشناسی، در مورد بارش‌های هفته اول اسفندماه گفت: «موج قدرتمند سودانی با نشات گرفته از دریای سرخ با تغذیه رطوب آب‌های خلیج فارس و اقیانوس هند، از روز شنبه فعالیت خودش را آغاز و ابتدا بارش‌ها به صورت بارش‌های آرام و یکدست تا اواسط روز یکشنبه ادامه داشت و پس از آن با گرم‌تر شدن جوِ منطقه و مهیا شدن پتانسیل رعدوبرق بارش‌ها شکل شدیدتری به خود گرفتند و حاصل این رگبار و رعدوبرق، آبگرفتگی معابر شهری و جاری شدن رودخانه‌های فصلی بود و نهایتا به صورت کامل از منطقه خارج شد.»

بارش‌های پایان هفته به صورت پراکنده و نقطه‌ای خواهد بود. این کارشناس ارشد هواشناسی پیش‌بینی می‌کند: «به دلیل حجم بارش‌ها و رعد و برقی شدن سامانه، بخش عظیمی از رطوبت سطحی و تراز فوقانی جو تخلیه شدند که این سبب تضعیف بارش‌های پایان هفته گراش گردید، اما با این حال پیش‌بینی می شود طی روزهای سه‌شنبه تا اوایل پنجشنبه، به دلیل گذر سیستم بارشی و وجود حداقلی رطوبت، شاهد بارش‌های نقطه‌ای و پراکنده در سطح شهرستان باشیم.»

با پایان بارندگی هوا گرم شده به گونه‌ای که هوایی تابستانی خواهیم داشت. آذرآیین می‌گوید: «از لحاظ دمایی نیز بعد از خروج سیستم‌های بارشی، از ابتدای هفته با افزایش ۳ تا ۵ درجه ای رو‌به‌رو می‌شویم به طوری که دمای بیش از ۳۰ درجه برای روزهای ابتدایی هفته جدید در سطح شهرستان دور از انتظار نخواهد بود.»

پیش‌بینی انجمن هوای جنوب این است که وضعیت بارش شهرستان در ادامه، تا اواسط فروردین مثبت خواهد بود که در خبرهای بعدی سایت گریشنا اطلاع رسانی خواهد شد.

انجمن هوای جنوب برای بارش‌ اسفندماه ۷۲ میلی‌متر بارندگی را ثبت کرد تا مجموع بارندگی سال از مهرماه تاکنون به ۱۲۰ میلی‌متر برسد. البته آمار رسمی بارندگی که از سوی اداره جهاد کشاورزی اعلام می‌شود همانند دوره‌های گذشته کمتر است.

بر اساس اعلام جهاد کشاورزی بارندگی اسفندماه برای شهر گراش ۵۸.۵ و مجموع بارندگی شهر گراش در سال زراعی را ۱۱۰ میلی‌متر بوده است. بارندگی ارد در اسفندماه ۵۲.۵ و مجموع بارندگی شهر ارد ۹۳ میلی‌متر است. برای فداغ نیز در این هفته ۵۶ میلی‌متر بارش ثبت شده است و بارندگی سال زارعی فداغ به ۱۰۸.۵ میلی‌متر رسید.

...
نویسنده : جمشید رضایی بازدید : 6 تاريخ : شنبه 12 اسفند 1396 ساعت: 18:54

close
تبلیغات در اینترنت