حضورموسسین و کارشناسان موزۀ عروسک های ملل در اوز

ساخت وبلاگ
چکیده :  حضورموسسین و کارشناسان موزۀ عروسک های ملل در اوز  به دعوت کتابخانۀ بانو و کودک و نوجوان عصر اوز، مس... با عنوان : حضورموسسین و کارشناسان موزۀ عروسک های ملل در اوز بخوانید :

 

حضورموسسین و کارشناسان موزۀ عروسک های ملل در اوز

 به دعوت کتابخانۀ بانو و کودک و نوجوان عصر اوز، مسعود ناصری، علی گلشن موسسین موزه عروسک های ملل و الهه حریریان و فرنگیس ناصری کارشناسان این موزه، امروز(۱۵ آذر) در اوز حضور یافتند.

مدعوین که برای برگزاری کارگاه ساخت عروسک در موزه مردم شناسی اوز حضور یافته بودند، در بدو ورود به اوز در دانشگاه آزاد اسلامی مرکز اوز در نشستی با جمعی از مسئولین و معتمدین ، اصحاب رسانه و هیئت مدیره موزه مردم شناسی شرکت کردند.

عروسک ها در حقیقت نماد انسان و فرهنگ هستند

 

مسعود ناصری دراین نشست گفت: برای سومین بار است که در اوز حضور می یابم و دراین سفر دستاوردها و تجارب موزه عروسک های ملل که پلی برای انتقال علم، فرهنگ و آداب و رسوم است در کارگاه ها آموزشی به کودکان انتقال می دهیم. وی افزود: ۲۵ سال سابقه فعالیت در حوزه ادبیات کودکان دارم و ۱۲ سال است که عضو هیئت مدیره شورای کتاب کودکان هستم.

موسس موزه عروسک های ملل، سابقه این موزه را دو سال و نیم اعلام کرد و گفت عروسک ها در حقیقت نماد انسان و فرهنگ هستند. در این ۲ سال و نیم ۷۴ کارگاه برگزار کرده ایم و درحقیقت عروسک ها ابزاری هستند تا کودکان را به علم، فرهنگ ، تاریخ و هنر آشنا کنیم. وی ابراز امیدواری کرد با دید فرهنگی که در مردم اوز دارد بتوان موزه کودک و نوجوان را در اوز راه اندازی کرد.

موزه عروسک های ملل در ۲ سال فعالیت خود از موزه های برتر کشور بوده است

 

علی گلشن دیگر موسس موزه در ابتدای سخنان خود از اوز به عنوان شهری که فرهنگ و هویت خود را زنده نگه داشته یاد کرد و خوشحالی خود را از حضور برای اولین بار دراوز ابراز داشت. وی افزود: اما این شهر برای معرفی بیشتر جای کار دارد.

گلشن افزود: عروسک ها انسان کوچک با تمام ویژگی ها هستند اما چراغ فرهنگ اوز در موزه عروسک های ملل خاموش است. وی از برگزاری شب های شهرهای مختلف در این موزه خبر داد و اعلام داشت آمادگی آن را داریم که شب اوز را با استفاده از ادبیات، پیشینه تاریخی، لباس محلی، غذاهای محتلف، عروسک ها،آداب و رسوم و…اجرا کنیم. گلشن در مورد پیشنهاد مدیر موزه مردم شناسی مینی بر ثبت عروسک موزه اوز گفت: این مورد از وظایف موزه است و هرکاری بتوانیم مضایقه نخواهیم کرد.

گلشن در پایان گفت: موزه عروسک های ملل در سال و دوم فعالیت خود به عنوان موزه برگزیده کشور معرفی شده و از طرف سازمان جهانی موزه نیز لوح تقدیر دریافت کرده است.

 

الهه حریریان از کارشناسان موزه نیز از سابقه فعالیت خود در شورای کتاب کودک، قصه گویی در موزه ها و همکاری با موزه عروسک های ملل گفت و افزود: در زمان ساخت عروسک در موزه بعضا دیده می شود کودکان از اطلاعات ارزشمندی برخور دارند و با عروسک می توان در اذهان کودکان پرسش هایی به وجود آورد که در مرحله پایان لبخندی حاکی از یافتن پاسخ در لبان آنان نقش بندد.

 

فرنگیس ناصری دیگر کارشناس موزه عروسک های ملل در سخنان کوتاهی جو اوز را صمیمی ارزیابی کرد و اظهار امیدواری کرد بتوانند با انتقال تجارب و دستاوردهای موزه لبخند را بر لبان کودکان جاری کنند.

 درابتدای این نشست فتحیه فتحی مدیر پروژه سلام کتاب۶،گزارشی از کتابخانه بانو و کودک و نوجوان عصر اوز ارائه داد و هدف از راه اندازی این کتابخانه با همکاری فوزیه خضری و همراهی خیرین و سازمان های مردم نهاد، نهادینه کردن فرهنگ کتابخوانی به ویژه در کودکان برشمرد. وی با اشاره به برگزاری پروژه های سلام کتاب یک تا پنج  توسط این کتابخانه از حضور نویسندگان و چهره های فرهنگی در این پروژه ها در اوز به نیکی یاد کرد.

مهندس بازرگانی مدیر موزه مردم شناسی اوز با اعلام آمادگی موزه برای برگزاری کارگاه ها و بهره گیری از دانش و تجربیان مدعوین گفت: پیگیر ثبت عروسک محلی اوز هستیم و به احتمال فراوان در جشنواره صنایع دستی از ۱۵ تا ۱۹ دی در تهران، شرکت خواهیم داشت.

عبدالعزیز خضری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی مرکز اوز گفت: افراد صاحب قلم ارزش والایی دارند و عصر اوز تنها یک رسانه نبوده بلکه فعالیت به مراتب گسترده اجتماعی دارد و دانشگاه آزاد اوز محصول تفکر جمعی در عصر اوز بوده است. وی از کارکرد اندیشه و صداقت برای تاثیر گذاری در افکار عمومی به نیکی یاد کرد و افزود: اگر قلم را به خوبی تعریف کنیم ورسانه جایگاه خود را بازیابد به شفافیت می رسیم.

محمد صدیق پیرزاد و فروغ هاشمی ریاست اداره فرهنگ وارشاد اوز نیز در سخنان کوتاهی به برخی از توانمندی های اوز اشاره داشتند.

دراین نشست رئیس ، کار کنان و جمعی از هیئت امنای دانشگاه آزاد، روسای اداره ارشاد و خانه فرهنگ، مدیر موزه مردم شناسی و اعضای هیئت امنا موزه، مدیر مسئول پیام اوز، موسسین، کتابدار و اعضای کمیته کتابخانه بانو و برخی از اعضای شورای سرپرستی عصر اوز حضور داشتند.

 

پس از این نشست میهمانان به همراه برخی از شرکت کنندگان از بخش های دانشگاه آزاد و موزه مردم شناسی بازدید کردند.

کارگاه های ساخت عروسک از فردا (۱۶ آذر) تا ۱۹ آذر با همکاری کتابخانه بانو وکودک ونوجوان عصراوز، موزه مردم شناسی و آموزش و پرورش و پيش دبستاني و دبستان مهر و ماه كراني در موزه مردم شناسی اوز برگزار می شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...
نویسنده : جمشید رضایی بازدید : 20 تاريخ : چهارشنبه 10 خرداد 1396 ساعت: 22:26